Leestijd: 3 minuten
Het is alweer augustus. In 2025 was een best wel lekkere zomer, maar dit jaar kennen we te veel droogte en vaak temperaturen boven de dertig graden. In deze maand is het vooral oogsten en nog een beetje uitplanten en te zaaien.
Aanplant voor herfst en winter
Deze maand in de moestuin concentreren we ons vooral op het zaaien voor groenten in late herfst of winter. Op onze relatief arme grond heeft een zomerse tweede zaai veelal geen zin. En als, dan moet het weer ook meewerken.
Droogte in de Eetbare Siertuin
Anticiperen op meer en misschien nog hetere zomers
We willen geen schoon leidingwater rond sproeien, maar soms kan het niet anders. Dat een plant blad laat vallen, is overleving, maar als de wortels te lang droog staan, is funest. Maar als je te veel water geeft, wortelen planten niet diep en blijven dus kwetsbaar voor droogte. Het is het zoeken naar een balans. Al met al hebben we t/m heden een keer of vijf de sproeier in een deel van de Eetbare Siertuin enkele uren aan gezet.
In gesprek met onze super consulent Anthonet van Bergenhenegouwen hebben we besloten een fiks regenwaterreservoir (20 m3)aan te leggen en daar waar nodig de beplanting aan te passen.














Oogsten, zaaien en uitplanten in de moestuin
De tijd van oogsten is aangebroken. Dat gaan we niet allemaal opnoemen. Maar denk eens aan dit
| Aardappelen, midden (geen vroege, geen late) | rooien | |
| Knolraapjes Teltower e.d. | zaaien | |
| Spitskool (Filderkraut) | oogsten en zuurkool maken | medio-eind |
| Koolrabi | oogsten | |
| Sint-Jansui | planten | medio-eind |
| Sla (diverse, eikenblad, bindsla) | zaaien, uitplanten | hele maand |
| Radijs en dan m.n. de grotere | zaaien, buiten, ter plekke | medio-eind |
| Rucola en dat geldt ook koriander | zaaien, buiten, ter plekke | elk moment |
| Radicchio, groenlof | uitplanten of nog net zaaien | begin |
| Chinese kool, paksoi | zaaien | hele maand |
| Andijvie | uitplanten | hele maand |
| Serifon | zaaien | medio |
| Lepelblad | zaaien | medio-eind |
| Tong ho | oogsten | |
| Bonen, erwten, diverse | oogsten | |
| Knoflook | oogsten (zou juli al moeten zijn gedaan) | |
| Spinazie | zaaien | hele maand |
| Veldsla | zaaien | eind |
| Augurken | voortdurend oogsten en inmaken | |
| Yacon | blad plukken, drogen voor thee | hele maand |
Pompoenen en kruiden
Als je grotere pompoenen wilt, dan kan je bloemen wegnemen of de lange uitlopers afknippen. Als je stevige kruidenplanten wilt, neem de bloemen dan weg.
Planten delen
In de (Eetbare) Siertuin wordt het, eind van de maand en natuurlijk als het niet te heet is, tijd om planten te delen en weer uit te planten.
Groenbemesters
Als een een kaal bed hebt, is augustus het moment om daar een groenbemester in te zaaien.

Wikke en rode klaver en inkarnaatklaver bedekken de aarde snel. Ze leggen stikstof uit de lucht in hun wortelknolletjes. Maar zorg er wel voor dat het na de bloei en voor het zaad wordt aangemaakt, wordt ondergegraven. Niet te diep, in de eerste 15 à 20 cm.
(Duurt dat lang, dan kan je het ook laten staan en de nachtvorst haar werk laten doen.)
Ook phacelia kan nu worden gezaaid. Het kiemt snel en er komen prachtige bloeien aan die een feest zijn voor bijen en andere insecten.

wat heerlijk genieten van de info over de aardpeer ( in al haar namen, verschijningsvormen en tijdreizen) . en van de moestuin info, mooi recept met courgette en ( wal)noten linzen etc. precies wat ik nodig had hier op Ferme des Gloriettes. onze werk/woonplek mede ingericht n.a.v. MergenMetz open dagen! toppie. superbedankt.
We zijn er even stil van….. 🙂